n01 – oblíbený tréninkový sparing partner i pomocník pro počítání zápasů ve steelových šipkách
Úvod
Poslední dobou jsem se párkrát dostal do diskuze o tomto prográmku, a jak jsem zjistil, ne všichni ví, jak jej správně nastavit a využít co nejlépe. Tak jsem se rozhodl, že tu o něm něco málo napíšu, i když nejsem jeho tvůrcem.
Rovněž jsem zjistil, že někteří uživatelé stále používají starší verzi, která měla pouze šest úrovní pro trénink proti virtuálnímu soupeři, a tato verze nebyla úplně nejvyváženější. V tomto fotonávodu projdu celou anabází, od stažení nového programu až po jeho nastavení.
O programu
Pokud někdo neví, o jaký software se jedná, tak vězte, že to je v podstatě jen aplikace, která se nikam neinstaluje, jen je potřeba ji uložit do nějaké vhodné složky v počítači a tam ji rozbalit.
Program n01 umožňuje zápisovat vzájemné utkání dvou hráčů v počítači (podobně jako se provádí klasický zápis křídou nebo fixem na tabulce) nebo s jeho pomocí můžete trénovat proti virtuálnímu soupeři, přičemž si můžete nastavit úroveň onoho soupeře dle vlastních potřeb od nejjednoduššího Levelu 1 až po Level 12. Zároveň se vaše výsledky ukládají v počítači, a pokud si dle návodu níže stáhnete potřebný doplňující plug-in, tak budete mít k dispozici poměrně slušnou statistiku vašeho herního vývoje.
Program lze rovněž používat i jako součást videopřenosu (po stažení potřebného rozšiřujícího plug-inu je možné do obrazu vkládat grafiku s výsledky atd.). Nicméně v tomto článku se budu zabývat jen jeho nejčastějším využitím pro trénink, resp. pro zápis utkání dvou hráčů.
Krátká verze
Takže, krátká verze je – stáhněte si novou verzi n01 ze stránek www.nakka.com, k tomu si stáhněte pluginy stats pro statistiku a caller pro hlasový doprovod, vše spárujte dohromady a můžete začít trénovat.
Dlouhá verze
Dlouhá verze bude asi opravdu dlouhá, tak kdyby se vám některé kroky v návodu zdály příliš zřejmé, tak je můžete přeskočit. V první části (kroky 1 až 10) se budu věnovat stažení souborů z internetu do vašeho počítače a práci s těmito soubory. V druhé části (kroky 11 až 23) se pak podíváme na samotné nastavení programu a jeho propojení s vybranými plug-iny.
1. Začínáme
Krok číslo jedna – do adresního řádku napište adresu www.nakka.com (nebo můžete kliknout na odkaz přímo zde na stránkách).
2. Zvolte odkaz vedoucí k programu
Klikněte na volbu n01…
3. Vyberte variantu vhodnou pro používání v počítači
…a zvolte variantu pro Windows.
4. Jste na stránce se soubory ke stažení
Nyní si stáhněte tyto soubory:
n01_26.zip – hlavní program
n01_stats Ver 0.0.3 – plug-in pro statistiku
n01_caller Ver 0.0.2 – plug-in pro hlasový doprovod
(čísla verzí jsou aktuální k 28.10.2017)
5. Jak soubory stáhnout do vašeho počítače?
Klikněte na daný soubor (1), zvolte Uložit soubor (2) a potvrďte (3).
Obdobně postupujte s plug-iny stats (1) a caller (4).
6. Máte soubory v počítači. Kde je tam najdete a co s nimi máte udělat?
Pokud jste si ukládání nenastavili jinak, tak se vám soubory uložily ve složce Stažené soubory. Doporučuji si v počítači vytvořit novou složku a do té tyto soubory přesunout. Složka se může jmenovat třeba n01 plus datum. Například n01_2017.28.10. Uložte si ji někam mimo Stažené soubory, ideálně i mimo Místní disk (C:). Takže ne na plochu! Pokud teda máte počítač rozdělen na více než jeden disk…
Do této složky postupně vložte všechny stažené zazipované soubory a nechte je tam extrahovat do svých vlastních podsložek. Tzn., že stažený zip nejprve přesuňte do této nové složky a teprve tam jej rozbalte kliknutím pravým tlačítkem na soubor (1) a volbou Extrahovat do … (2).
7. Odstraňte původní zip
Po rozbalení zipu se vám v počítači objeví nová složka n01_026 (1). Původní zip nyní můžete odstranit. Klikněte na něj (2) pravým tlačítkem myši a zvolte nabídku Odstranit (3).
8. Co s plug-iny?
Stažené zipy s plug-iny rovněž přetáhněte do hlavní složky a tam je postupně rozbalte, stejně jako jste to udělali s předchozí složkou. Pravým tlačítkem klikněte na daný zip (1) a zvolte Extrahovat do… (2). S druhým plug-inem (3) postupujte stejně.
9. Odstraňte původní zipy
Poté, co se vám v počítači vytvořily nové složky n01_caller_002 a n01_stats_003eng, označte oba původní zip soubory (1), klikněte na ně pravým tlačítkem a odstraňte je (2).
10. Dokončení, odeslání zástupce na plochu
Nyní máte někde v počítači onu „hlavní“ složku (1), ve které máte další tři podsložky. Jednu se samotným programem (2) a dvě s plug-iny caller (3) a stats (4). Na obrázku je vidět obsah složky stats. Bude nás zajímat soubor n01_stats.exe (5).
Klikněte na něj (5) pravým tlačítkem, zvolte nabídku Odeslat (6) a vyberte Plocha (vytvořit zástupce) (7).
Stejně tak postupujte s obdobným exe souborem, který najdete ve složce n01_026. Pokud jste vše udělali správně, tak nyní na ploše najdete dvě ikonky. Jednu pro vstup do statistik a druhou pro spuštění samotného programu.
11. Spouštíme program
Klikněte na ikonku s terčem a po otevření uvidíte program v jeho defaultním nastavení. Vidíte, že zobrazuje jména obou soupeřů v jednom širším pásu (Player 1, Player 2), z hráčských informací ukazuje pouze odehrané legy a hráčův průměr na tři šipky. Dále vidíte dvě velká okna zobrazující počáteční skóre (501) a dole pod nimi jsou vidět předvolby na klávesách F1 až F12.
Už nyní můžete začít program používat. Nicméně, můžete si jej nastavit dle vlastních potřeb. Pro ilustraci poslouží moje vlastní nastavení, ale jinak je to na kreativitě každého jednotlivce.
12. Základní nastavení (automatické ukládání výsledků a zapnutí módu pro zaznamenávání úspěšnosti při zavírání)
V levém horním rohu vidíte Panel nabídek s příkazy Game (Hra), View (Zobrazit), Score a Help (Nápověda). Nyní nás zajímají především příkazy Game a View. Po propojení s plug-iny nám automaticky přibude ještě příkaz Tools (Nástroje).
Najeďte kurzorem na příkaz Game (1) a v nabídce postupně klikněte na Auto Save (Automatické ukládání) (2) a Check-Out Mode (Zavírání) (3).
Po kliknutí na volby Auto Save a Check-Out Mode se objeví dialogová okna, která povolte.
Poté váš příkaz Game vypadá takto.
S aktivní volbou Auto Save se budou vaše výsledky po ukončení programu ukládat jako .csv soubory a stanou se podkladem pro vaši statistiku.
Volbou Check-Out Módu bude možno zaznamenat i vaši procentuální úspěšnost na doublech.
Co se týče nabídky příkazu Score, tak já osobně jednu jeho polovinu nijak zvlášť nepotřebuji a druhou polovinu, upřímně, ani moc nechápu, jak vůbec funguje.
Příkaz Help ukazuje informace o vaší verzi programu n01.
13. Základní nastavení (rozložení obrazovky)
Další příkaz v Panelu nabídek je View (Zobrazit), kde si můžete navolit, co chcete vidět na hlavní stránce. Na obrázku vidíte defaultní nastavení.
My si ale zvolíme něco jiného (zde je pro začátek moje vlastní nastavení).
Name (Jméno) je volba, která nám obě jména hráčů zobrazí v jednom pásu místo dvou samostatných políček. Nechceme.
Player Information (Informace o hráči) nám zobrazí pole s údaji o hře (skóre, průměry atd. dle naší volby). Potřebujeme.
Left Score (Zbývající skóre) je to velké pole se zbývajícím skóre (501). Bez toho by to snad ani nešlo. Potřebujeme.
Function Key (Předvolby) jsou ony zkratky (F1 až F12) zobrazeny pod zbývajícím skóre. Osobně je nevyužívám, protože data zadávám na malé numerické klávesnici umístěné poblíž terče a ta potřebné klávesy ani neobsahuje. Ale i kdybych zkratky využíval (oblíbené jsou třeba ty pro zadávání konce legů. Např. F10 = zavření první šipkou), tak bych si je nenechal zobrazeny na hlavní obrazovce. Nechceme.
Left Score Size (Velikost zbývajícího skóre) lze nastavit na Larger (Větší), Medium (Střední) a Smaller (Menší). Nastavíme si na Menší. Zde hraje roli i velikost monitoru atd. Při zvolení Menší velikosti nám zbývá více místa pro další informace. A i při malé velikosti oken je to stále dostatečně viditelné.
Full Screen nám skryje Panel nabídek a pod. Nepotřebujeme.
Index of Darts (Počet šipek) nám při zatrhnutí neukazuje odehraná kola (1, 2, 3, …), ale počet odhozených šipek (3, 6, 9, …). Osobně preferuji vidět odehraná kola.
Takže to vypadá takto.
Všechny tyto volby jde kdykoliv měnit, a zkoušet, co vám vyhovuje lépe.
14. Kosmetické úpravy (barvy, fonty atd.)
Nyní se vrátíme na příkaz Game a klikneme na nabídku Option… (Volby).
Zde si nastavíme několik dalších parametrů. V dialogovém okně, jež se nám otevřelo, vidíme příkazy View (Zobrazit), Player (Hráč), Key (Klávesa) a Plug-in (Rozšíření).
Začneme s příkazem View. Zde si můžeme nastavit barevné schéma celého programu a typ písma, který se vám líbí. Pokud jste spokojeni s defaultním schématem, tak nic měnit nemusíte.
Pokud ale chcete něco změnit, tak postupujte dle návodu níže. Můžete kliknout kamkoliv do obrazovky na tu část, kterou chcete změnit, nebo si ji vybrat cíleně v nabídce Item (Položka). Takže například klikněte na buňku Player (1) a v nabídce barev si zvolte, jakou barvu chcete pro výplň buňky s hráčovým jménem (2).
V dalších krocích si můžete změnit cokoliv chcete dle vlastních představ. Takže třeba klikněte do sloupečku, který zobrazuje počty odehraných kol (1), pak klikněte na Color (Barvu) (2) a v paletce barev (3) si buď vyberte některou ze základních barev nebo si jednoduše „namíchejte“ vlastní barvy (můžete si uložit až 16 vlastních barev).
Kliknutím na danou oblast, nebo přímo listováním v nabídce Item (Položka) (4) si můžete vybrat, jestli chcete měnit barvu pozadí buněk, barvu textu atd. Vždy po najetí na položku v nabídce uvidíte v okénku (2), jaké je její momentální nastavení. V nabídce Font (5) můžete změnit třeba i typ písma. Měnit lze opravdu kde co, včetně barev různých rámečků a ohraničení (6). Po ukončení vašich úprav vše potvrďte tlačítkem OK (7).
Kdykoliv můžete vše změnit nebo se vrátit do defaultního nastavení kliknutím na Reset (8).
Po ukončení kosmetických úprav můžeme pokračovat v nastavení zobrazovaných informací.
15. Nastavení zobrazovaných informací
Nyní si přepneme z příkazu View na příkaz Player (Game > Option > Player, kdyby se někdo ztrácel…) a v otevřeném okně si zatrhneme, které informace chceme vidět. Já chci vidět Legs (odehrané legy, na sety nehrávám), počet hozených 100, 140+, 180’s, High Out (Nejvyšší zavření) a Best (Nejlepší leg – na kolik šipek).
Dále chci vidět Darts (kolik šipek jsem průměrně potřeboval na zavření legů, jež jsem vyhrál), Score (můj průměr na tři šipky), First 9 (můj průměr na prvních 9 šipek v legu) a Check (statistiku úspěšnosti na doublech). Ta se zobrazuje jednak v procentech a pak i v číslech (např. 7/28). Nicméně pro zobrazení statistik ze zavírání je potřeba programu neustále dávat vědět, kolik pokusů jste učinili a jak jste byli úspěšní.
Příklad, vaše skóre je 147 a vy hodíte 97, takže vaše zbývající skóre bude 50. A program ví, že za tohoto stavu jste teoreticky mohl mít jeden pokus na double, tak se zeptá, kolika šipkami jste mířili na double. A vy musíte zadat dle situace 0 nebo 1 (resp. 2 nebo 3 v jiných případech).
Další příklad, máte skóre 40 a první šipkou minete do singlu 5, druhou šipkou si připravíte na double 8 a třetí šipkou jej zavřete. Takže postupně zadáte, že jste zavřeli 40, trefeno třetí šipkou, z toho dvě šipky mířeny na double. Může to být z počátku trochu otravné, ale když si na to zvyknete, tak to pak zadáváte automaticky. A budete mít k dispozici poměrně zajímavou statistiku. Pokud by někdo nechtěl tuto statistiku vést, tak stačí zrušit Check-Out Mode v příkazu Game. Naopak, pokud si chcete tuto statistiku vést, tak jednak musíte mít zapnut onen Check-Out Mode a navíc zde v kartě hráče musíte mít buď zatrhnutu položku Check Out (ta zobrazuje procenta) nebo Check Out Counts (ta zobrazuje počty pokusů). Nejlépe zatrhnout obě.
Dále v nabídce vidíme Large Font (Velké písmo) což nechceme, 3 Darts Average (zobrazuje průměr na tři šipky místo na jednu, tzn. 66,90 místo 22,30). Dále je možno zobrazit Worst (Nejhorší leg), Keep a Break (udržení svého podání, resp. prolomení soupeřova). Dále není na škodu vidět, kdo začíná leg (-First-), a rovněž jde zapnout funkce Dart Out Shots, což je rádce, který vám bude radit, jak máte zavírat. Příklad, máte skóre 3 a program vám poradí, že máte zkusit S1 a D1. Super. Od teď bude všechno tak jednoduché! Nicméně je to další z voleb jež nepotřebuji.
Moje nastavení je zde:
Nutno podotknout, že si tady pouze volíme, které položky chceme v průběhu hry vidět zobrazené ve sloupečku s informacemi. Program jinak ukládá všechny statistiky a jsou posléze k nahlédnutí v plug-inu stats. Úspěšnost na doublech je ovšem vždy potřeba zadávat ručně v průběhu hry. Při vypnutém Check-Out Mode se tato statistika pochopitelně neukládá.
Nyní moje obrazovka vypadá takto. Vaše může samozřejmě vypadat úplně jinak .-)
16. Klávesové zkratky
Dosud jsme si nastavili příkazy View (1) a Player (2). Další na řadě je příkaz Key (Klávesa) 3. Zde si můžete jednotlivé klávesy, resp. kombinace kláves, nastavit dle vlastní potřeby. Jak jsem již zmínil výše, nic co bych já osobně používal, ale při zadávání výsledků na klasické klávesnici se klávesové zkratky mohou hodit.
Takže tu ani nic měnit nebudu a radši přejdu k poslednímu příkazu Plug-in (Rozšíření) (4), kde si nastavíme plug-iny stats a caller.
17. Připojení plug-inů k hlavnímu programu
Přejděte na příkaz Plug-in (1) a klikněte na Add (Přidat) (2).
V následujícím dialogovém okně vyhledejte složku n01_stats_003eng (4) a vyberte v ní soubor n01_sock.n01 (5).
V dalším okně se zobrazí detail (1) vaší volby. Potvrďte jej (2) a pak znovu klikněte na Add (3) a nyní přidejte plug-in caller.
V dialogovém okně vyhledejte příslušnou složku n01_caller_002 a vyberte v ní obdobný soubor jako u plug-inu stats. Tzn. soubor n01.caller.n01. Následně vše potvrďte OK (4).
Váš příkaz Plug-in nyní obsahuje dvě položky.
18. Zprovoznění funkce caller (hlasový doprovod)
V dalším kroku se podíváme, jak zprovoznit funkci caller. Tady to bude trochu komplikované… Najeďte kurzorem na příkaz Tools > n01_caller…
…a v dalším okně vyhledejte, z které složky se má zvuková stopa načítat…
Tady ovšem nastává první zádrhel. Ve složce n01_caller_002 nic nenajdeme. Respektive, najdeme tam pouze návod, který nám radí, ať si složku se zvukem vyrobíme sami.
Nuže, nastavte mikrofony ve vašem domácím studiu a můžete začít nahrávat. Zapějte „sto osmdesát“ a soubor uložte jako 180.wav. A tak dále až po nahrávku 1.wav.
Pokud by jste někdo doma čirou náhodou neměli nahrávací studio, tak si stáhněte tento soubor zde. Na netu je více podobných souborů, nicméně tento na vás bude mluvit jako Russ Bray.
https://www.dropbox.com/s/h1w7obrq1u8pxji/n01%20Media.rar
Složku po stažení do vašeho počítače přesuňte k ostatním složkám do vaší „hlavní“ složky a tam ji rozbalte. Vzhledem k tomu, že to je neznámá složka z internetu, neškodí si ji nejdříve prověřit. Klikněte na ni (1) pravým tlačítkem a zvolte zkontrolovat pomocí vašeho antiviru (2), jestli takovou nabídku máte. Pokud je vše ok, tak s tímto rar souborem postupujte stejně jako dříve s předchozími zip soubory. Klikněte na něj (1) pravým tlačítkem a zvolte extrahovat do nové složky (3). Poté, co se vám v počítači vytvoří nová složka (4), původní rar (1) odstraňte (5).
Nyní máte v počítači složku n01 Media (1), která obsahuje potřebné soubory wav (2). Viz obrázek níže.
Pro dokončení nastavení zopakujte předchozí kroky a v následujícím okně vyhledejte tuto složku s wavy (Tools > n01_caller > kliknout na Browse a vyhledat složku n01 Media). Toť vše.
Zvuk lze kdykoliv vypínat a zapínat dle potřeby (Tools > n01_caller > vypnout nabídku Play Sound).
19. Propojení s plug-inem pro vedení statistiky vaší hry
V dalším kroku se podíváme, jak propojíme n01 s plug-inem stats. Na ploše klikněte na ikonku plug-inu stats (ta ikonka vlevo).
Po otevření programu najeďte na příkaz File (1) a klikněte na Data Folder… (2).
Otevře se vám dialogové okno, ve kterém vyhledejte složku data umístěnou ve složce n01_026 (1). To je ta složka, do které se automaticky ukládají vaše záznamy a ze které je bude plug-in stats načítat. Najděte ji a potvrďte (2).
Upozornění!
Jedná se o složku data umístěnou ve složce n01_026! Ve složce n01_stats003eng je také složka data, ale ta nás nezajímá.
20. Vaše starší výsledky zkopírujte do nové složky
Pokud máte někde uložena data z předchozího používání tohoto programu (2), jedno v jaké verzi, tak si tato data rověž zkopírujte do této složky (1).
V případě, že program n01 sice používáte delší dobu, ale ani nevíte, jestli se vám někam ukládaly výsledky z jednotlivých her, protože jste je dosud ani pořádně nevyužívali, tak se zkuste podívat, kde máte váš dosavadní program n01 uložen a vyhledejte jeho složku data. Možná to můžete najít na Místním disku (C:) v Program Files.
Kdybyste celou vaši původní starší verzi programu chtěli přesunout na jiné místo v počítači (a nestahovat novou), abyste to měli všechno uspořádáno pohromadě jako zde v návodu, tak myslete na to, že po změně cesty odkazu budete muset vytvořit nového zástupce na ploše…
21. Spusťe plug-in stats
Poté byste měli po otevření plug-inu stats vidět všechny svoje záznamy seřazeny dle data. Prohlížet statistiky lze i podle jména hráče apod.
Moje prostředí, s výsledky od roku 2007 vypadá takto.
Každý rok jde rozkliknout na měsíce, měsíce jdou rozkliknout na jednotlivé dny.
22. Nastavení zobrazovaných hodnot v plug-inu stats
Na obrázku níže vidíte ikonky (1), které můžete přepínat a filtrovat tak výsledky dle jména hráče, data (rok, měsíc, den) atd. V pravé části vidíte jména hráčů (kteří mají v daném roce nějaký záznam).
V případě na obrázku níže jsem tam já – elevendarter (2), potom znovu já, ale při hře na tréninkovém terči – training board, což je dobré nějak rozlišit, protože průměry jsou při hře na tréninkovém terči nižší (3) a dále mí dva virtuální soupeři v daném roce – COM (Lv.5 a 6) (4, 5). V jednotlivých sloupcích (6) pak vidíte souhrn vašich stovek, stoosmdesátek, nejlepších zavření a pod.
Mimo jiné je vidět, jakou máte úspěšnost při zavírání skóre 2 až 80 (1), 81 až 130 (2) a 131 a více (3). Pro tuto statistiku je ovšem nutno mít zapnut onen Check-Out Mode (jak jsme si jej v návodu výše nastavili).
Pokud se vám zdá, že je těch údajů ve statistikách příliš, tak si můžete nechat zobrazit jen tu statistiku, kterou chcete vidět. Najeďte na View (Zobrazit) (1) a klikněte na Choose Columns… (Vybrat sloupce) (2).
V dialogovém okně si pak navolte, co vše chcete nechat zobrazit. Můžete si též navolit pořadí, ve kterém se budou sloupce řadit vedle sebe.
23. Můžete začít hrát
Nyní máte vše nastaveno a můžete začít hrát. Používání je poměrně intuitivní. Po zavření legu se vás program zeptá, kolikátou šipkou jste zavírali a kolika šipkami jste házeli na double. Na počet pokusů na doublech se vás program bude ptát i v kolech, kdy jste nezavřeli, ale teoreticky jste v nich zavírat mohli.
Jak je již několikrát zmíněno výše, tuhle funkci můžete vypnout pokud by vás zadávání doublů obtěžovalo…nebo jestli ty procenta radši nechcete vidět 🙂 Ale pokud jste dočetli až sem, a máte zájem o trénování, tak tuto možnost určitě necháte zapnutou.
Po ukončení tréninku můžete vyvolat okno s historií (Game > Game History…) se zobrazením všech legů v odehraném úseku. Dále můžete rozkliknout jednotlivé legy a podívat se zpětně na jejich průběh.
Novou hru navolíte kliknutím na Game > New Game….
Můžete si také přednastavit několik hracích formátů – Game > New Schedule… Zde si nastavte jaké formáty hráváte nejčastěji (např. 501 na 5 vítězných legů proti Levelu 5, 301 hráno na sety proti Levelu 3, 170 na dvacet vyhraných legů a pod.)
A to je tak nějak všechno.
P.S. Chtěl jsem sem napsat, ať mi napíšete, pokud by něco nebylo jasné, ale jak tak na to zpětně koukám (je to fakt dlouhé), tak mi radši napište, že to vůbec někdo podle tohoto návodu úspěšně nastavil 🙂
Ať to lítá 🙂
Dan
Výborný návod Dane
Díky, jsem rád, jestli to pomohlo.
Už to používám pár měsíců, jen mi tam nebylo něco jasné 🙂
Tak snad jsi našel, co jsi potřebovat. Kdyby ne, tak dej vědět.