121 na 9 šipek

121 na 9 šipek – trénink zavírání

Další jednoduchý prográmek pro trénink zavírání. Tentokrát jsem vytvořil dvě verze. Jednu pro Microsoft Office a druhou pro Libre Office. Opět nejsou potřeba spouštět makra.

Dvě verze jsou proto, že Libre Office používá jiný způsob formátování atd. a při otevření souboru naformátovaného pro Microsoft  Office v programu Libre Office (který je freeware, zdarma ke stažení a nainstalování) dochází k nesprávnému zobrazení některých částí programu.

Hra spočívá v natrénování zavíracích situací. Začíná se na skóre 121 a cílem je zavřít do devíti šipek. Pokud se vám to podaří, tak se skóre navýší o pět bodů na 126 a máte opět devět šipek. Pokud se vám ovšem dané skóre do devíti šipek zavřít nepodaří, tak se
snižuje o jeden bod. Nahoru o pět bodů, dolů o jeden.

Tuto tréninkovou metodu zmínil na Twitteru Jeff Smith. Ten ji ovšem hraje ještě trochu komplikovaněji. Hraje ji tak dlouho, dokud to jde, přičemž pokud se vrátí zpět na minulé zavřené číslo a nezavře jej, tak se vrací na úplný začátek, tj. na 121. Takže pokud je třeba na 257 a zavře, tak jde na 262. Pokud následně nezavře 262, 261, 260, 259, 258 a pak ani 257, tak jde na začátek na 121. Zmínil se, že ve dvojici s Anastazií došli někam přes 300.

V mém prográmku jsem hru nastavil přesně na 20 kol a vracení se na 121 není jeho součástí. A pokud by se to někomu zdálo i tak moc těžké (lehké), tak si může skóre 121 přepsat na nižší (vyšší) číslo, nebo může hrát na 12 šipek apod.

Aby hra byla zajímavější, tak jsem vymyslel způsob bodování, kdy se za dosažené výsledky přidělují body. Celkové výsledky si pak můžete zapisovat do tabulky a porovnávat si tak svoje výsledky z minulosti s těmi novějšími. V programu jsou v tabulce předepsány dva řádky pro představu, jak má zápis výsledků vypadat. Ty jdou pochopitelně smazat. Navíc jsou v souboru hned dva identické listy se hrou, přičemž ale jeden z nich není chráněn heslem a jde v případě potřeby odemknout a provádět v něm změny (pokud by někdo měl potřebu).

3.11.2020 – soubory ke stažení zde:

121 in 9 darts_1.03.xlsx, ods (zip, 148 kB)

121 in 9 darts_1.03_CZ.ods (Libre Office Calc)

121 in 9 darts_1.03_CZ.xlsx (Microsoft Ofice Excel)


A pár obrázků…


Nová hra

Zapisování výsledků

Konec hry

Pravidla

Tak ať to lítá,
Dan

5 1 vote
Article Rating

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
1
0
Podělte se o Váš názor, vložte komentářx