Jak to hrají profesionálové

3.4.2020

Zajímá vás, jak při hře uvažují profesionálové? Myslíte si, že všechno víte a hrajete to stejně? Dovolil jsem si pro vás přeložit článek od Kena Bermana. Tento článek je zmiňován na více šipkových webech, vlastně i z těchto stránek už roky vedou minimálně dva odkazy na stránky, kde je tento článek umístěn (zde nebo zde). A je docela možné, že někde na českém internetu koluje i česká verze. Sám mám pocit, že jsem některé poučky z tohoto článku četl dávno v minulosti i v češtině. Možná v Šipkaři nebo jinde, možná to česky nebylo…

Tady je moje vlastní verze překladu. Pro začátečníky a mírně pokročilé hráče tam určitě bude spousta užitečných informací, ale myslím si, že i zkušenější hráči tam mohou objevit myšlenku, která by je před tím nenapadla. Nehledě na to, že spousta hráčů, i těch, co hrají šipky spousty let, tyto principy nikdy nepochopila a už rezignuji na to, komukoliv cokoliv vysvětlovat, pokud se sám nezeptá nebo se nejedná o začátečníka. Koneckonců, čím míň se mí soupeři z tohoto článku poučí, tím lépe pro mne, že?

Vše, co je napsáno v článku níže, je pouhý překlad. Já sám mám u některých situací trochu jiné postupy při zavírání. Pokud v článku najdete nějaké nesrovnalosti, nebo máte pocit, že znáte i další zajímavé možnosti pro některé situace, tak můžete přidat komentář pod článkem.

Tož tak,
Dan


Jak to hrají profesionálové

by Ken Berman

Pro to, abyste se stali dobrým šipkařem, jsou důležité dvě věci. Přesnost a strategie. Přesnost, to je schopnost trefit určitý cíl. A strategie, to je myšlenkový proces, který stojí za správným rozhodnutím, na co v daný okamžik zamířit. V jakékoliv šipkové hře rozhoduje z 90% přesnost, zbývajících 10% připadá na správnou strategii. Kdokoli dokáže trefit více triplů, ten obvykle vyhrává. Ovšem pokud váš soupeř trefuje stejně tolik triplů jako vy, tak pak je klíčové mít tu správnou strategii. Každý hráč mívá v průběhu hry občasné výpadky v přesnosti. Ať už na začátku, uprostřed nebo ke konci legu. A právě dobře zvolená strategie vám může pomoci snáze se přes tyto výpadky přenést.

A taky, správně zvolená strategie může mít příznivý dopad i na vaši přesnost. Za prvé vám přinese více sebedůvěry. Vždycky mě povzbudí, když vidím, že můj soupeř neví, jak si správně nachystat double, nebo že se mě pokouší dohánět v Cricketu. Pak vím, že když dojde na strategii, tak já jsem připraven lépe. A za druhé, správná strategie vás udrží v tempu. Hráči podávají lepší výkony, když se nemusí zbytečně zastavovat a přepočítávat si své skóre. Jedna z nejčastějších výmluv zní: „Dostal jsem se na doubla, ale nemohl jsem ho trefit.“ V mnoha případech je důvodem to, že hráč od začátku nevnímá, jaké je jeho skóre. Jen se jej snaží automaticky snižovat. A když se pak dostane blízko k zavíratelným číslům, tak se po každé odhozené šipce musí pozastavit a promyslet si, jak bude pokračovat dál.

Zde je příklad při hře 501. Hráči zbývá 92 a má tři šipky v ruce. Ví, že to jde zavřít přes T20 a D16. Odhodí první šipku a trefí jen single 20. Teď se musí zastavit, odečíst 20 od 92 a vymyslet, co bude hrát dál. Hráč věděl, co by dělal, kdyby trefil T20, ale neměl promyšleno, co by dělal v případě, že trefí pouze single. A tady je ten trik. Promyslete si to dřív, než si stoupnete na čáru. Když si to promyslíte předem, tak budete vědět, že T20 vede přímo k D16, kdežto po singlu 20 vám zůstane 72. V tom případě by hráč obratem pokračoval na T16, D12 (nebo na jakýkoliv jiný triple, který obvykle hrává při 72 – tam je možností několik). Zkušenější hráč by si rovněž promyslel, co by v tomto případě dělal, kdyby druhou šipkou trefil pouze single 16. To by mu zůstávalo 56, tak by mohl pokračovat znovu na triple 16 nebo single 16. Takže si to shrňme. Hráč si řekne: „První šipkou budu hrát T20. Když ho trefím, jdu zavírat D16. Když T20 minu, tak jdu na T16. Když jej trefím, tak budu zavírat D12. A když T16 minu, tak na něj budu hrát znovu i zbývající třetí šipkou.“ Možná to zní komplikovaně, ale čím častěji to budete praktikovat, tím to bude snadnější. A budete překvapeni, jak moc se časem zlepšíte. Navíc vás tato metoda nenutí naučit se hned všechna možná zakončení zpaměti. Jde jen o to, promyslet si správnou strategii dříve, než si stoupnete na čáru.

Tento článek se zabývá zejména strategií, ale zde je i pár poznatků k přesnosti. Nejlepší způsob, jak se v ní zlepšit, je trénink, trénink, trénink. Začleňte do vašeho tréninku pár her, které vám umožní sledovat svůj herní vývoj. To vás bude nutit zlepšovat se a přispěje to i k vaší lepší koncentraci. Například já, když se rozhazuji, tak házím sto šipek na dvacítky a počítám si, kolik získám bodů. Tři body za triple, dva body za double a jeden bod za single. Pokaždé když to hraji, tak se pokouším být alespoň o jeden bod lepší než jsem byl posledně. Špičkový hráč by měl být schopen trefit sto dvacítek ze sta šipek. Důležité taky je, být schopen si svůj vývoj nějak poměřit. Taky byste možná chtěli vědět, kolik jste trefili triplů. To vám trochu napoví, na kolik procent jste schopni trefit svůj cíl, respektive ještě důležitěji, na kolik procent jej minete. Tato procenta budou důležitá později při výběru té správné strategie.

Další věcí, která bývá často přehlížena, je řádné rozehřání se před zápasem. Správný zahřívák vám posílí sebedůvěru. Ta je klíčem k větší přesnosti. Například já v den turnaje trénuji tak, že hážu sto šipek na dvacítky, třicet šipek na každý cricketový triple a na Bull, a pak hážu na každý double na terči tak dlouho, dokud jej netrefím. Takhle se mi později při zápase nestane, že bych stál před číslem, které jsem ten den už alespoň jednou netrefil. Když trénuje doubly Calvin Peters, tak háže na každý double tak dlouho, dokud jej netrefí minimálně dvěma ze tří šipek.

501 je závod. A hráč, který jej ukončí na menší počet šipek, ten vyhrává. Nejlépe jde leg ukončit na 9 šipek, ačkoliv to jsem ještě nikdy osobně neviděl. Pokud zavíráte na 20 – 25 šipek, tak pak vyhrajete více her, než kolik jich prohrajete. Je mnoho možností, jak ukončit hru na míň šipek. Za prvé musíte používat celý terč. Vyhněte se začátečnickému zvyku, připravovat si oblíbený double. Profesionálové vědí, že všechny doubly mají stejnou velikost a že je stejně snadné trefit jeden double jako druhý (až na Bull). Pokud jsou na terči oblasti, které nemáte příliš v oblibě, tak si přidáváte handicap hned na startovní čáře. Mnoho začátečníků má rádo double 16, protože jej lze dělit čtyřikrát až po double 1. Ale když hrajete proti zkušenějším hráčům a jste na doublu, tak kolikrát máte k dipozici jen jednu či dvě návštěvy u terče než je po hře… Tady je pro ilustraci další příklad. Hráči zbývá 61 a má dvě šipky v ruce, zatímco jeho protihráči zbývá 32. Je zde předpoklad, že pokud na tyto dvě šipky nezavře, tak prohraje. Spousta začátečníků by se pokoušela o kombinaci T15, D8. Ale každý profesionál by vám řekl, že jediná správná možnost je hrát T11, D14. Důvod je, že ať už trefíte T11 nebo jen single, tak máte zaručenou jednu šipku na zakončení. Buď na D14 nebo na čistý střed. Pokud byste při 61 mířili na T15 a trefili jen single, tak vám zůstane 46 a právě jste soupeři věnovali další tři šipky!

Ať už hrajete 501 nebo Cricket, základní pravidlo pro výběr toho, na který triple mířit, je předpokládat, že trefíte pouze single. Hrajte ten tripl, jehož single je pro vás momentálně nejvýhodnější. Nezapomeňte, že i špičkoví hráči trefují triply jen v 15 – 20% případů, což znamená, že na 80 – 85% trefí single!

A nyní podrobnější pohled na 501 a na zavírání. V zásadě zde máme tři cílové skupiny čísel. Jsou rozděleny podle toho, kolik triplů potřebujete trefit, abyste se dostali na zavírání. V první skupině jsou čísla 170 – 131, kdy potřebujete trefit dva triply. Druhá skupina jsou čísla 130 – 91, kdy musíte trefit minimálně jeden triple. A od 90 dolů můžete zavírat, aniž byste museli trefit jediný triple. {Vyjímka: Pro čísla 132 a 135 vám postačí trefit jeden triple, pokud první šipkou trefíte 25 nebo Bull. Rovněž pro čísla 91 – 95 nepotřebujete žádný tripl, pokud první šipkou trefíte 25 nebo Bull}. Nejvyšší čísla v těchto třech skupinách jsou tzv. cílová čísla (170, 130 a 90). Jakmile se dostanete někam nad 200, tak dřív než začnete odhazovat, si spočítejte, kolik bodů potřebujete, abyste se dostali na 170. Pokud jste na 229, tak mějte na paměti, že 60 vás na zavíratelné číslo nedostane. Takže, pokud prvními dvěma šipkami trefíte single 20, tak třetí šipkou musíte mířit na T19 a ne na T20. Oba triply sice vedou k zavíratelným číslům, ale single 20 ne! Proto je potřeba vybírat si takové triply, jejichž singly jsou pro vás výhodné. Rovněž je potřeba zapamatovat si všechna čísla, jež jsou sice nižší než 170, ale nelze je zavřít na tři šipky (169, 168, 166, 165, 163, 162 a 159). Vždycky, když jste okolo 200, tak si dávejte pozor, abyste na těchto číslech neskončili. Pokud je to pro vás snazší, tak si zapamatujte ta čísla, jež na tři šipky zavírat lze (170, 167, 164, 161, 160 a od 158 níže jde zavírat vše). Všimněte si opakujícího se vzorce, čísla od 170 po 161 jsou od sebe oddělena po třech bodech.

Vždycky byste se měli pokoušet zahrát co nejvíce bodů a dostat se co nejdříve k zavírání, ale hlavně byste se vždycky měli pokusit dostat se do další cílové skupiny, to vám ušetří šipky při zavírání! Další cílová skupina začíná na 130 a pokračuje až po 91. I zde je pár čísel, jímž se radši pokuste vyhnout. Jsou to 129, 128 a 125. Později vám vysvětlím, proč jsou to opravdu ošidná čísílka. Teď je ale chvilka na to, probrat si čísla zavíratelná na dvě šipky. Zapamatujte si je: 100, 101, 104, 107 a 110. Pokud jste někde okolo 120 bodů, miřte první šipkou na ten tripl, jehož singl váš dovede na jedno z těchto čísel. A nikdy si nenechávejte 99. Tady je příklad: (126) Spousta začátečníků by první šipkou mířila na T20, protože to je sudé číslo. Jenže pokud trefíte single, tak skončíte na 106, a to již na dvě šipky zavřít nelze – opět tři šipky navíc pro vašeho soupeře. Správná cesta vede přes T19. Pokud jej trefíte, máte 69. V případě, že trefíte jen single, tak vám zůstane 107. A obě tato skóre lze zavřít na dvě šipky. Není důležité zapamatovat si všech 162 zakončení. Jen mějte na paměti tyto cílové skupiny a myslete na to, které singly vás k nim eventuálně přivedou. A tu správnou strategii si promyslete dříve, než odhodíte první šipku.

90 je pravděpodobně nejdůležitější cílové číslo ze všech. Odtud můžete dosáhnout na vítězný double bez nutnosti trefit jediný triple. V tomto bodě se vždycky začínám cítit bezpečně, protože vím, že při mojí příští návštěvě u terče budu mít mínimálně jednu šipku na vítězství. Další důležité číslo v této skupině je 70. Vždycky když máte 90 nebo míň, tak hrajte první šipkou to číslo, jež vás dovede na 70 nebo níž. Tím pádem se budete moci dostat na double i bez nutnosti trefit triple. Příklad: (88) Hodně hráčů má rádo kombinaci T16, D20. Ale single 16 vás přivede na 72, a budete muset druhou šipkou trefit triple, nebo jste opět soupeři věnovali tři šipky. Nejlepší způsob je hrát T20, D14. Pokud minete T20, ale trefíte aspoň single 20, tak vás to přivede k 68, což můžete zavřít kombinací T18, D7. Ano, T18 a D7 je ta správná kombinace, protože i když minete T18 a dáte jen single, tak stále budete moci zavírat přes čistý střed. A to je právě ten způsob, kterým profesionálové využívají naplno celý terč.

Než se dostanu k jednotlivým zavřením, tak se pozastavím u situací, kdy jste na číslech 61 – 70 a máte jen dvě šipky na zavření. Pokud se v takovéto situaci ocitnete, tak se podívejte, co máte hrát:

70 – T20, D5
69 – T19, D6
68 – T18, D7
67 – T17, D8
66 – T16, D9
65 – T15, D10
64 – T14, D11
63 – T13, D12
62 – T12, D13
61 – T11, D14

Ve všech těchto případech, i když minete triple, ale dáte alespoň single, tak máte zaručenou jednu šipku na střed na vítězství. Všimněte si opakujícího se vzorce, kdy triple vždycky končí tím stejným číslem, jako je poslední číslo u zavíraného skóre. Podobně lze vysledovat, že zatímco hodnoty triplů klesají o jedno číslo, tak hodnoty doublů se naopak o jedno číslo zvyšují. Podívejte se pozorně na vztah mezi čísly 62 a 63, to vám může pomoci si tyto kombinace zapamatovat snáz.

A nyní jednotlivá zavření.

170 – Velkej taťka všech zavření, T20, T20, Double Bull. Hodně štěstí!

167 – T20, T19, DB. Pořadí prvních dvou šipek je zaměnitelné.

164 – Zde jsou dvě možnosti zavření. T20, T18, DB nebo T19, T19, DB. Mám radši tu druhou variantu, jelikož vás lépe udrží v rytmu.

161 – T20, T17, DB. Opět, první dvě šipky mohou být prohozeny.

160 – T20, T20, D20 je nejvyšší zavření, které lze zavřít normálním doublem. Dobré cílové číslo.

158 – T20, T20, D19 není moc příjemná kombinace, ale je lepší než T18,T18, DB!

157 – T20, T19, D20. Tohle je klasika. Kdykoliv potřebuji trefit tyto dva triply, tak obvykle začínám tím vyšším.

156 – T20, T20, D18 je tady jediná možnost.

155 – T20, T19, D19. Těžká kombinace, radši se jí vyhněte.

154 – T20, T18, D20 (Tady je tip, který můžete využít v mnoha dalších situacích. Řekněme, že první šipkou trefíte single 20. Zbývá vám 134 a můžete znovu zkusit T20. A znovu trefíte jen single 20, takže vám zbývá 114 a máte jednu šipku v ruce. Místo dalšího hodu na T20 zkuste radši mířit na Double Bull. Ten je v tomto případě stejně dobrý jako T20, ale i když trefíte jen 25, tak vás to dostane pod 90 (89), což je mnohem výhodnější stav než 94.)

153 – T20, T19, D18 je zavření, které vás nutí cestovat po celém terči. Snažte se mu radši vyhnout.

152 – T20, T20, D16. Spousta hráčů miluje toto zavření.

151 – T20, T17, D20 nebo T19, T18, D20. Opět, mám radši to, co začíná vyšším triplem.

150 – T20, T18, D18 nebo T19, T19, D18.

149 – T20, T19, D16 je další parádní zavření.

148 – T20, T20, D14 nebo T19, T17, D20. Tady je více možností, ale tyto dvě jsou nejlepší.

147 – T20, T17, D18 nebo T19, T18, D18.

146 – T20, T18, D16 nebo T19. T19, D16.

145 – T20, T19, D14. Zase existuje více možností, ale tato využívá ty nejvyšší triply.

144 – T20, T20, D12 je kombinace, která vás krásně udrží v rytmu.

143 – T20, T17, D16 nebo T19, T18, D16.

142 – T20, T14, D20 nebo T19, T19, D14. Vlastně jsem viděl i zavření T20, DB, D16, ale to vám moc nedoporučuji.

141 – T20, T19, D12. Tady bývá více možností, ale vždycky se snažte dostat aspoň na 90 nebo ještě níž.

140 – T20, T20, D10. Nepodléhejte pokušení hrát druhou šipkou T18 nebo T16 abyste si nachystali D16 nebo D8. Pokud zůstanete u 20, tak v příštím kole máte garantovánu aspoň jednu šipku na D20.

139 – T20, T13, D20  je obvyklý způsob, ale můžete zkusit i T20, T19, D11. U této druhé možnosti platí to, co v předchozím příkladě, že když dáte druhou šipkou aspoň single 19, tak v příštím kole máte zaručenu jednu šipku na D20.

138 – T20, T18, D12 nebo T19, T19, D12.

137 – T20, T19, D10.

136 – T20, T20, D8.

135 – T20, T17, D12. Vzpomeňte si, co jsem vám vysvětloval výše ohledně čísel 132 a 135 a začínání přes 25. První šipka na 25 vám bude stačit na dvoušipkové zavření, ale pouze vy víte, jestli je pro vás snazší hodit dva triply a double, nebo zkoušet 25, triple a DB.

134 – T20, T16, D13. Tahle kombinace zahrnuje pojistku, kdy druhou šipkou můžete trefit T8 a zůstane vám DB!

133 – T20, T19, D8.

132 – T20, T16, D12.

131 – T20, T13, D16 je běžný způsob, ale T19, T14, D16 může být bezpečnější. Pokud byste první šipkou trefili T7, tak jste na dvoušipkovém zavření 110! Využijte každou příležitost, kterou vám terč nabízí.

130 – T20, T20, D5 je taky skvělé zavření. I když minete první triple, tak stále máte další šanci, protože 110 je dvoušipkové zavření a vy můžete znovu opakovat hod na T20. Pokud kterákoliv z prvních dvou šipek trefí T20, tak jste na doublu!

129 – Tohle zavření, a to následující rovněž, je celkem nepříjemné. Snažte se mu radši vyhnout. Hned vám vysvětlím proč. Normální strategie by velela, že se má začít přes T19, protože i když trefíte jen single, tak budete na zavíratelném 110. Ale T19 vede pouze k 72 (nad 70) a stále budete potřebovat trefit další triple, abyste mohli zavírat. Pokud byste začínali přes T20, tak vás to sice dovede k 69 (pod 70) a umožní vám to dostat se k doublu bez dalšího triplu, ovšem pokud byste první šipkou minuli a trefili jen single, tak vám zůstane 109, a to zavřít nelze. Takže, můžete hrát T19, T16, T12 nebo T20, T19, D6, obě cesty mají své nevýhody.

128 – T18, T14 , D16 nebo T20, T18, D7. Stejně jako výše, obě cesty mají své nevýhody.

127 – Tady je to jednoduché, T20, T17, D8. Single 20 vás přivede na 107, a to lze pořád zavřít na dvě šipky. Když budete hrát přes T17, tak vás jeho single sice taky přivede k dvoušipkovému 110, ale samotný triple vás nepřivede k 70 nebo níž.

126 – T19, T19, D6. Další pěkné zavření, co jsme již probrali výše. Tohle je fajn, protože hrajete obě dvě první šipky na T19. I když první šipkou trefíte jen single, tak jste na 107 a pokračujete přes T19, DB. Pokud první šipkou trefíte T19, tak jste na 69 a pokračujete přes T19, D6.

125 – Další číslo, kterému je lepší se vyhnout. T18, T19, D7 nebo T20, T15, D10. Podívejte se na 129, proč mají obě tyto cesty své nevýhody. Taky se podívejte na 131, abyste si připomněli, proč je na dvě šipky a 71 lepší hrát T19, D7 než T13, D16.

124 – T20, T14, D11 je další dobré zavření. Pokud první šipkou minete, tak stále máte možnost pokračovat přes T18, DB. Pokud první šipkou trefíte, ale minete druhou, tak vám zbývá DB.

123 – T19, T16, D9.  U všech těchto zavření přes 120 je důležité hrát takový triple, který vás přenese k 70 nebo níž a zároveň vás single tohoto triplu přivede k dvoušipkovému zavření (100, 101, 104, 107 a 110). Od 70 níž potom miřte na ten triple, jehož single vás eventuálně přivede k DB.

122 – T18, T18, D7. Tady ten double 7 možná zní trochu zvláštně, ale pro profesionály je to jediná volba.

121 – T20, T11, D14 nebo T17, T20, D5. Obě tyto možnosti vás přivedou k 70 nebo níž a zároveň mají pojistku v dvoušipkovém zavření při minutí první šipkou. Já z těchto dvou možností preferuji tu, co začíná vyšším triplem.

120 – T20, S20, D20 je další z cest, jež vás krásně udrží v rytmu. Jediné co potřebujete, je trefit T20 aspoň jednou z prvních dvou šipek. Na pořadí nezáleží.

119 – T19, T12, D13.

118 – T20, S18, D20. Mohlo by vás lákat zkusit začít na T18, že by vám zbylo rovných 100, kdybyste netrefili triple. Ale s dvěma šipkami v ruce je mnohem snazší zavřít 58 než 62.

117 – Zde se naskýtá několik zajímavých způsobů. Za prvé T20, S17, D20. Pokud první šipkou minete, tak vám pořád zbývá 97 a možnost hrát T19, D20. Taky můžete hrát T19, S20, D20. Výhoda je v tom, že 7 je hned vedle 19 a pokud první šipkou minete doleva, tak pořád máte 110 a dvě šipky v ruce, zatímco 1 nebo 5 by vám vzaly šanci zavírat v tomto kole. Ale nevýhoda je jednak v singlu 19, po kterém by vám zbývalo 98, a pak rovněž v samotném triplu, po kterém by vám zůstalo 60, a hrozilo by, že ačkoli se budete další šipkou snažit trefit pouze single 20, tak můžete přehodit (viděl jsem to mnohokrát). Taky se vyhněte pokušení začínat na T17, protože singlem si sice připravíte krásných 100, ale triple vás dovede k 66, a to je na dvě šipky mnohem těžší zavření než 57 nebo 60.

116 – T19, S19, D20. To je skoro to samé jako u 126. Vše co potřebujete, je trefit triple 19 aspoň jednou z prvních dvou šipek. Když první šipkou dáte jen single, tak jste na 97, což je T19, D20. Přidaná hodnota v tomto případě vězí v tom, že oba dva vedlejší triply u T19 vás přivedou na dvoušipkové zavření! T20, S16, D20 taky není špatná volba, ale pokud si mohu vybrat, tak obvykle volím ten způsob, který mi umožní začínat dvěma šipkami na stejné číslo.

115 – T19, S18, D20 nebo T20, S15, D20. Výhoda první možnosti tkví v tom, že když začnete jen singlem, tak 96 (T20, D19) se mnoha lidem jeví být snazší než 95 (T19, D19). Výhoda druhé možnosti spočívá v tom, že když první šipkou trefíte 5 (single nebo triple), tak vás to dostane na dvoušipkové zavření.

114 – T20, S14, D20 nebo T19, S17, D20. Ta druhá možnost má výhodu v tom, že i když vám to uletí do 7, tak pořád máte nachystáno na dvě šipky.

113 – T19, S16, D20. Tady je pojistka v 3 (single i triple).

112 – T20, T12, D8. Druhá šipka do singlu 12 vás dovede na D20. Nezkoušejte hrávat S20, D16, když máte 52 a jen dvě šipky v ruce. Triple 20 vám tam může padnout v nejmíň očekávanou chvíli.

111 – T20, S11, D20 nebo T19, S14, D20. U té první možnosti by vás mohlo lákat hrát druhou šipkou single 19, abyste si nachystali 32. Ale tam hrozí, že trefíte T19 a přehodíte!

Je velký rozdíl v tom, jestli máte dvě nebo tři šipky v ruce. Kolikrát si to vyžaduje úplně jinou strategii. Od teď vám nastíním obě možnosti.

110 na tři šipky – T20, T10, D10. Když druhou šipkou trefíte single 10, tak vám zůstane D20. A stejně jako v předchozím případě, když se pokusíte nachystat si D16 přes single 18, tak hrozí, že přehodíte. (Pozn.: Na Bull házejte jen v případě, že máte poslední šipku!) Další dobrý způsob je T19, S13, D20, kde je pojistka pro případ, že byste první šipkou trefili S3 nebo T3.

110 na dvě šipky – T20, DB.

109 – T20, S9, D20. Druhou šipkou miřte na 9, protože triple i single vás přivedou k doublu, zatímco triplem 17 byste mohli přehodit. Pojistka je i v tom, že první šipka do singlu 5 vás přivede na 104. Další možností je T19, T12, D8 (Tip: podívejte se na 112 a na vysvětlení k 52 a dvěma šipkám v ruce.)

108 – T20, S16, D16. Tohle je celkem dobré zavření, jen si dejte pozor, abyste druhou šipkou netrefili T16. Pamatujte si, že když máte 48, tak D16, D8, S8 i T8 vás přivedou na nějaký double. Dobrý nápad je mířit na drát mezi singlem 8 a singlem 16.

107 na tři šipky – T19, T10, D10. Když první šipkou minete do 3 nebo 7, tak stále budete na dvoušipkovém zavření.

107 na dvě šipky – T19, DB.

106 – T20, T10, D8. Tady je pojistka pro případ, že byste trefili 5 první šipkou. A u druhé šipky je výhoda, že ať v sekcích 10 nebo 6 trefíte cokoliv, budete na nějakém doublu.

105 – T20, S13, D16. Tady se nabízí dvě pojistky pro první šipku, pokud trefíte vedle.

104 na tři šipky – T19, S15, D16. Tohle je jediný způsob, který vám odpustí, když první šipkou trefíte vedle. Pokud byste zkoušeli začít na T20 nebo T18, tak u obou těchto čísel hrozí, že minete a nebudete moc zavřít na zbývající dvě šipky.

104 na dvě šipky – T18, DB.

103 – T19, S10, D18 nebo T19, S6, D20. Triple 19 vás přivede na 46, odkud se můžete rozhodnout pro 6 nebo 10, což vás přivede k doublu.

102 – T20, S10, D16, tím je řečeno vše.

101 na tři šipky – T20, S9, D16 or T19, T12, D4. Nikdy nezkoušejte začít triplem 17. Kdybyste omylem trefili single 2, tak jste skončili.

100 – T20, D20. Upozornění: snažte se v žádném případě netrefit první šipkou single 1.

99 – T19, S10, D16.

98 – T20, D19. Jediný způsob.

97 – T19, D20.

96 – T20, D18.

95 – T19, D19 nebo Single Bull, T20, D5. Pokud druhou šipkou trefíte single 20, tak vám zůstane DB. Tato druhá možnost je sice těžší, ale zase při ní není potřeba trefit triple. Taky to mění dvoušipkové zavření v tříšipkové.

94 – T18, D20 nebo SB, T19, D6.

93 – T19, D18 nebo SB, T18, D7.

92 – T20, D16 nebo SB, T17, D8.

91 – T17, D20 nebo SB, T16, D9.

90 se třemi šipkami v ruce – T20, D15. Single první šipkou vás přivede k 70 (T20, D5 nebo S20, DB).

90 s dvěma šipkami v ruce – T18, D18.

89 – T19, D16.

88 – T20, D14. Nikdy nezačínejte na T16, protože singlem 16 se nedostanete k 70 a níž.

87 – T17, D18.

86 – T18, D16.

85 – T19, D14 nebo T15, D20.

84 – T20, D12.

83 – T17, D16.

82 – T14, D20 je nejlepší způsob, pokud máte dvě šipky v ruce. Ale když máte tři šipky, tak můžete zkusit DB, D16. Pokud první šipkou trefíte aspoň 25, tak máte snadných 57, což je S17, D20.

81 – T19, D12 nebo T15, D18.

80 – T20, D10. V tomto bodě jste jen dva singly 20 od doublu 20. Nepokoušejte se o T16, D16, protože jestli první šipkou dáte jen single 16, tak poté musíte trefit triple, abyste si připravili double nebo budete muset zakončit přes Double Bull.

79 – Běžný způsob je T13, D20. Větší šanci ale přináší T19, D11, protože single 19 vás dostane na 60, což je mnohem snazší zakončení než 66.

78 – T18, D12 kdykoliv.

77 – T19, D10. Pokud budete zkoušet něco jako T15, tak vás single nedostane na 60.

76 – Vždycky jsem to hrával přes T20, D8. Ale pak se mi jednou na turnaji stalo, že jsem první šipkou minul, trefil single 5 a zůstalo mi 71, takže jsem musel další šipkou nutně zasáhnout triple, nebo bych soupeři věnoval tři šipky. Připadalo mi směšné, že jsem nebyl schopen dostat se první šipkou z počátečních 76 aspoň na 70. Správná odpověď zní T16, D14. Cokoliv okolo T16 trefíte, vás přivede pod 70.

75 – T17, D12.

74 – T16, D13 se třemi šipkami v ruce je dobrá volba, protože všechna čísla okolo T16 jsou dostatečně velká na to, abyste se dostali pod 70. Na dvě šipky je to taky dobrá volba, protože i úlet do T8 vás přivede na DB.

73 – T19, D8.

72 – T16, D12 nebo T20, D6.

71 – T13, D16. S dvěma šipkama v ruce zkuste T19, D7, protože když trefíte triple 7, tak vás to pořád může přivést na DB!

70 – Na tři šipky hrajte T18, D8, na dvě šipky T20, D5.

69 – Vždycky T19, D6.

68 – Na tři šipky T16, D10, hlavně ať jste po první šipce pod 60. Na dvě šipky T18, D7.

67 – T17, D8 je jediný způsob, když máte dvě šipky v ruce, ale se třemi šipkami můžete zkusit T9, D20. Stejně jako okolo triplu 16, i zde okolo 9 jsou vysoká čísla, která vám garantují, že po první šipce budete pod 60. Mnohem lepší než zkoušet T17 a trefit 2 nebo 3.

66 – Na tři šipky hrajte T10, D18, protože vedle 10 jsou velká čísla. A nebo T18, D15. Single 18 vás přivede k 48! Na dvě šipky hrajte T16. D9.

65 – Na tři šipky je tady spousta možností. Třeba T19, D4 nebo T15, D10, ale asi nejlepší způsob je T11, D16, protože okolo triplu 11 jsou čísla, jež vám zaručují dostat se pod 60. Na dvě šipky hrajte T15, D10.

64 – T16, D8. Tohle zakončení v sobě nese všechny možné výhody. A i triple 8 vás dovede na D20. Na dvě šipky hrajte T14, D11.

63 – Na tři šipky T17, D6, na dvě šipky T13, D12.

62 – Na tři šipky T10, D16, na dvě šipky T12, D13.

61 – Na tři šipky T15, D8, na dvě šipky T11, D14.

60 – S20, D20.

59 – S19, D20.

58 – S18, D20.

57 – S17, D20.

56 – T16, D4.

55 – S15, D20.

54 – S14, D20.

53 – S13, D20 nebo S17, D18. Ta druhá možnost je dobrá, když máte jen dvě šipky v ruce, protože po singlu 3 vám zůstane aspoň DB!

Od tohoto bodu dále si možná budete chtít první šipkou nahrávat na D16. Ale když budete mít v ruce jen dvě šipky, tak si radši zvolte takovou možnost, která v sobě má nějakou tu pojistku.

52 – T12, D8. Držte se dál od S20, D16, protože snadno můžete přehodit.

51 – S11, D20 nebo S15, D18. A opět, pozor na S19, D16, abyste nepřehodili.

50 – Na střed házejte pouze v případě, že máte poslední šipku v ruce. Jinak hrajte S10, D20. Nenechte se nemile překvapit triplem 18.

49 – S9, D20. Vysoké triply jako 17 mohou vaši cestu předčasně ukončit.

48 – Tohle je jediný případ, kdy doporučuji hrát na číslo, jehož triplem byste mohli přehodit, protože výhody tady převažují nad nevýhodami. Takže S16, D16. Obvykle mířím na drát mezi 8 a 16, do širší části singlů.

47 – S15, D16 nebo S7, D20. To má pojistku v S19, D14. Vhodné obzvlášť na dvoušipkové zavření.

46 – Miřte na oblast 6 – 10.  Hrajte S6, D20 nebo S10, D18.

45 – S13, D16 nebo S19, D13. Tady je pojistka v S7, D19.

44 – S12, D16 nebo S4, D20. Pojistka je v S18, D13. Nebo miřte na 8 – 16 a nachystejte si S8, D18 nebo S16, D14.

43 – S11, D16 nebo S3, D20. Tu druhou možnost hrávejte obzvlášt tehdy, když máte poslední dvě šipky v ruce, jelikož tam je pojistka po obou stranách –  S19, D12 nebo S17, D13.

42 – Miřte na oblast 6 – 10 a máte S10, D16 nebo  S6, D18.

41 – S9, D16.

40 – D20.

39 – S7, D16 nebo S19, D10 nebo S3, D18. Všechny tři způsoby jsou rovnocenné a nemůžete minout. Zastavit vás může pouze triple 19.

38 – D19.

37 – S5, D16. Nebo cokoliv na spodní polovině terče, kde jsou hned čtyři lichá čísla 7, 19, 3 a 17 vedle sebe.

36 – D18.

35 – S3, D16.

34 – D17.

33 – S1, D16 nebo S17, D8. Tady je v záloze S3, D15.

32 – Tady je, D16!

31 – S15, D8. Nebo něco v oblasti mezi 7 a 3.

30 – D15.

29 – S13, D8 nebo spodek terče.

28 – D14.

27– S19, D4 nebo S7, D10. V této části terče máte větší šanci než na S11, D8.

26 – D13.

25 – S17, D4 nebo S9, D8.

24 – D12.

23 – S7, D8.

22 – D11.

21 – S5, D8 nebo S17, D2.

20 – D10.

19 – S11, D4 nebo S3, D8. Tady pozor, ať netrefíte 19.

18 – D9.

17 – S9, D4. Držte se dál od S1, D8, protože když trefíte 20 nebo 18, tak jste skončili.

16 – D8.

15 – S7, D4.

U zbývajících lichých čísel házejte na ten single, který vás přivede k D4. A od 7 níž si nachystejte D2.

 

5 4 votes
Article Rating

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
0
Podělte se o Váš názor, vložte komentářx